Alla näet hakuasi vastaavat sisällöt.
Globaalikoulu
Sanoista tehty -opetusmateriaali tasa-arvon ja sukupuolistereotypioiden käsittelyyn

Sanoista tehty -opetusmateriaali tasa-arvon ja sukupuolistereotypioiden käsittelyyn
Lapsille opetetaan syntymästä lähtien sukupuoleen perustuvia asenteita, normeja ja odotuksia, jotka koskevat heidän käyttäytymistään, arvojaan ja rooliaan. Nämä rajoittavat kaikkia sukupuolia, mutta todisteiden valossa sukupuolinormit vaikuttavat erityisen paljon tyttöjen toimintaan, tuleviin mahdollisuuksiin ja siihen, mitä he odottavat tulevaisuudelta.
Sanoista tehty -opetusmateriaali tekee näkyviksi näitä normeja. Materiaaliin kuuluu kolme kaksoistunnin mittaista tehtäväkokonaisuutta, joiden avulla voidaan käsitellä ja purkaa sukupuoleen liittyviä stereotypioita sekä käsitellä tasa-arvoa ja digitalisaation vaikutuksia naisten ja tyttöjen arkeen ympäri maailman. Osassa tehtävistä hyödynnetään Sheboard-näppäimistösovellusta, joka on kehitetty herättämään pohdintaa siitä, miten puhumme tytöille ja tytöistä. Materiaalia voi käyttää opetuksessa myös ilman sovellusta. Siinä tapauksessa kannattaa katsoa oheinen lyhyt video, jossa kerrotaan, mikä Sheboard-sovelluksen idea on.
Opetusmateriaali on saatavilla suomeksi ja englanniksi.
Katso myös

Podcast-jakso: Girls’ Rights in Conflicts
Nuorten tekemän podcastin ja keskustelukysymysten avulla voit rakentaa kokonaisen tasa-arvoon, ihmisoikeuksiin ja konflikteihin liittyvän oppitunnin.

Tasa-arvon päivän aamunavaus 2025
Tasa-arvon päivän aamunavaus on helppo ja vaikuttava tapa juhlistaa päivää koulussa ja lisätä tietoa tyttöjen oikeuksista ja tasa-arvon toteutumisesta!