Oppimateriaalit Tapahtumat Uutiset, 30.4.2024

Nuorten timantti -tapahtuman tallenne nyt katsottavissa

Nuorten timantti -tapahtuman logo

Planin Nuorten timantti -vaikuttamistapahtuma kokosi 17.4. striimatun livelähetyksen ääreen 13–18-vuotiaita yläkoululaisia ja toisen asteen opiskelijoita opettajineen. Tapahtuman teemana oli yhdenvertaisuus ja antirasismi, ja sen tallenne on nyt katsottavissa verkkosivuillamme: https://plan.fi/nuortentimantti/ Samasta paikasta löytyy myös tapahtumaan liittyvä oppimateriaali, jonka avulla aiheiden käsittelyä voi vielä jatkaa tai syventää.

Tapahtumassa ääneen pääsivät niin Planin upeat nuoret kuin yhdenvertaisuuden ja antirasismin vaikuttajat. Mervi Majoinen, yhdenvertaisuusvaltuutetun toimiston asiantuntija, Eeva Ervamaa, Plan International Suomen ohjelmatyön päällikkö, Pazilaiti Simayijiang, yhdenvertaisuusaktivisti sekä Mihkku Laiti eli Yungmiqu, vaikuttaja ja rap-artisti.